Na Heurece využíváme personalizaci a cílenou reklamu. Na základě vašeho chování na Heurece personalizujeme její obsah. Kliknutím na „Rozumím“ nebo jinam souhlasíte také s využíváním cookies a předáním údajů o chování na webu pro zobrazení cílené reklamy na dalších webech. Personalizaci a cílenou reklamu si můžete vypnout v nastavení prohlížeče. Více


Poradna Pracovní obuv

Jak vybrat pracovní obuv?

Před výběrem pracovní obuvi musíte vědět, v jakých podmínkách ji budete nosit (v kanceláři, ve skladu nebo v otevřených prostorách) a jaký účel má splnit (být příjemná při nošení nebo poskytovat co největší bezpečí). Na základě toho nejprve zvolíme vhodný druh obuvi a poté pokračujeme výběrem konkrétního modelu. Rozhodujeme se především podle použitého materiálu a vlastností, jako jsou typ podrážky, voděodolnost nebo zateplení.

 

Druhy pracovní obuvi

 

·         Pracovní kotníková obuv

·         Pracovní polobotky

·         Pracovní vysoká obuv

·         Treková obuv

·         Pracovní holinky

·         Pracovní sandály

·         Pracovní pantofle

 

Pracovní kotníková obuv poskytuje maximální ochranu a zpevnění kotníků. Při výběru těchto bot, známých také jako farmářky, vždy dopředu zkontrolujte vlastnosti, které daný model nabízí. Pro co největší bezpečí raději zvolte obuv s protiskluzovou podrážkou a ocelovou tužinkou ve špičce.

 

Pracovní polobotky nabízí nejširší možnosti využití. Pokud pracujete ve strojírenství nebo stavebnictví, raději zvolte celokoženou a voděodolnou obuv. Při práci v náročných podmínkách využijete také obuv s ocelovou špičkou a podrážkou odolnou olejům a pohonným hmotám. Lehčí a méně odolné boty můžete zvolit například v potravinářském průmyslu.

 

Vysoká pracovní obuv je ideálním řešením pro ty, kteří hledají boty poskytující dokonalou ochranu kotníku i holeně. Uplatníte je v zemědělství, těžkém průmyslu i při běžném nošení v přírodě. Dejte přednost botám s protiskluzovou podrážkou a koženým svrškem, který je dobře prodyšný. Při práci v zimních měsících zvolte vysokou obuv v zimním provedení.

 

Trekovou obuv využijete při práci v náročných podmínkách i při turistice. Pořídíte je v polobotkovém a kotníkovém provedení i ve formě vysoké obuvi. Při výběru bot z této kategorie zvolte raději ty, které mají vyjímatelnou a anatomicky tvarovanou stélku. Trekové boty by navíc měly být voděodolné a zároveň paropropustné s protiskluzovou, případně antistatickou podrážkou.

 

Pracovní holínky jsou dobře odolné vůči vodě a vlhku. Výhodou je také jejich snadná údržba a omyvatelnost. Holinky rozlišujeme podle výšky, použitého materiálu (nejčastěji guma nebo PVC), kopyta (dobře anatomicky tvarované kopyto lépe drží na noze), podrážky (kvalitní podrážka je silná, pevná a má výrazný vzorek) a podle toho, zda jsou nebo nejsou vybaveny podšívkou.

 

Pracovní sandály oceníte především díky jejich prodyšnosti, pohodlnému nošení a snadnému nazouvání. Sandály mají na rozdíl od pantoflí uzavřenou patu, takže se nemusíte bát, že vám při práci vyklouznou. Také u sandálů se soustřeďte na to, jaké vlastnosti jejich výrobce skutečně nabízí (například antistatické vlastnosti nebo odolnost proti propíchnutí).

 

Pracovní pantofle nabízí podobně jako sandály velké pohodlí při nošení, snadno se nazouvají a jsou dobře prodyšné. Hodí se pro nenáročnou práci ve skladech, kancelářích nebo potravinářství, kde nehrozí riziko upadnutí těžkých předmětů na nohy. Dejte přednost pantoflím s koženým svrškem a silnou korkovou podešví.

 

Na jaké vlastnosti se zaměřit?

 

Už víte, který druh obuvi je pro vás nejvhodnější? V tom případě vás teď čeká výběr konkrétního modelu. Podívejte se na přehled vlastností, kterými jsou pracovní boty nejčastěji vybaveny.

 

Jak se vyznat v klasifikaci obuvi?

 

Pracovní obuv rozdělujeme podle platných evropských norem na pracovní obuv značenou EN 347 (ČSN EN ISO 20347), ochrannou obuv značenou EN 346 (ČSN EN ISO 20346) a bezpečnostní obuv značenou EN 345 (ČSN EN ISO 20345). Tyto kategorie pak dále dělíme na další podkategorie podle vlastností, které daná obuv nabízí.

 

Pracovní obuv

Pracovní obuv označujeme písmenem „O“. Od ochranné a bezpečnostní obuvi se liší tím, že nemá ochrannou tužinku ve špičce, která botu chrání před nárazem a stlačením.Ochranná obuv

Ochrannou obuv značíme písmenem „P“. Tato obuv má tužinku ve špičce, která chrání před energií do 100 J a stlačenou silou do 10 kN.

 

Bezpečností obuv

Bezpečnostní obuv označujeme písmenem „S“. Obuv má ochrannou tužinku ve špičce, která chrání před energií do 200 J a stlačenou silou do 15 kN.

 

A jaké je další značení pracovní obuvy?

 

C – elektrický odpor, vodivost

CI – odolnost (podešev) proti chladu

CR – ochrana proti proříznutí (svršek)

E – absorpce energie v oblasti paty

FO – odolnost proti olejům a pohonným hmotám

HI – odolnost proti teplu (tepelně izolovaná podešev)

M – ochrana nártu

P – odolnost proti propíchnutí (odolnost podešve)

WR – odolnost pracovní obuvi proti průniku vody

WRU – odolnost pracovní obuvi proti kontaktnímu teplu

 

Jaké příslušenství k botám koupit?

 

·         Pracovní ponožky

·         Náhradní tkaničky

·         Vložky do bot

 

 

Nákupního rádce připravil obchod http://www.korus-eshop.cz/.

Porovnat pracovní obuv